wt, 01 lipca 2014

Przepaść między E oraz A ,,robi wielką różnicę''.

Technologie dla osobistego rozwoju. Blog Jana Jackowicza-Korczyńskiego

odedoaMEN ogłosił kilka dni temu wyniki tegorocznych matur. Okazało się, że co trzeci maturzysta nie zdał matury. A ja się temu wcale nie dziwię. Przebieg ewolucji wykazał doświadczalnie, że u każdego osobnika części ciała oraz nawyki niezbędne do przeżycia i egzystencji w sytuacji, kiedy przestają być niezbędne obumierają lub karłowacieją. Wystarcza mu to, co już ma.

Tym samym traci szansę na to, by WIĘCEJ BYĆ. Brakuje mu do tego jakiejkolwiek motywacji. Dla wielu aby być wystarczy konsumować. Dotyczy to szczególnie naszych dzieci i naszych uczniów, dla których środki do konsumpcji zapewniają rodzice. 

Obecnie żyjemy w środowisku nieznanego dotychczas ludzkiej cywilizacji przyspieszenia. Już kilkanaście lat temu ze zdziwieniem zauważono, że w minionych stuleciach obraz świata zmieniał się co 3 pokolenia. Zauważono również, że w XX wieku w przeciągu życia jednego pokolenia obraz świata zmienił się trzykrotnie. Obecnie powinno się to stwierdzenie wyostrzyć. Patrząc wstecz na świat w jakim wzrastałem i w jakim działałem od lat 60-tych minionego wieku do dnia dzisiejszego takich zmian pewnie już doliczyć się można nie trzech a co najmniej pięciu. Tezy tej nie trzeba uzasadniać – wystarczy pamiętać.

Nie dotyczy to młodego pokolenia, które wyrosło już w dynamicznie rozwijającym się w ostatnim 25-leciu . Nigdy w dotychczasowej historii pojedynczy człowiek nie dostał ,,na talerzu’’ tak wiele i nie miał tylu możliwości jak dzisiaj. To, czym dysponuje nie jest w żadnym stopniu jego zasługą. Aby łatwo i przyjemnie żyć młody człowiek niczego NIE MUSI. To, co dostaje jest wypracowane przez pokolenie jego rodziców i dziadków i ma to za darmo. Może z tego czerpać pełnymi garściami.

Dodatkowo życie w środowisku narzędzi i gadżetów, które ułatwiają ,,cokolwiek tylko chcę’’ jest łatwe, przyjemne i nie wymaga specjalnego wysiłku. Można do woli brać i używać. Celowo podkreśliłem słowa COKOLWIEK TYLKO CHCĘ, ponieważ w tym ,,CHCĘ’’zawiera się cała prawda o nas – obywatelach XXI wieku.

Myślę, że przyczyn słabych wyników matury należy szukać w akcie woli i osobistej motywacji działania naszych uczniów. Oni nic nie muszą, ale każdy z nich może wybrać co i jak robi codziennie i systematycznie.

Odwołam się do osobistego doświadczenia z 2008 roku. Prowadziłem wtedy międzynarodowy projekt radia internetowego z 16-letnią młodzieżą z Polski oraz ich rówieśnikami – młodzieżą krymsko-tatarską z Ukrainy. Te dwie grupy w realizacji projektu były nieporównywalnie różne. Kiedy każda z grup dostała takie samo zadanie do wykonania w studiu radiowym grupa ukraińska wykonała to zadanie w co najmniej 300 procentach. Nasi szesnastolatkowie NIE ZROBILI W TYM CZASIE NIC – przegadali, przebalowali cały czas przeznaczony na wykonanie zadania. Okazało się również, że nasza młodzież nie dorastała ,,do pięt’’ swoim krymsko-tatarskim rówieśnikom także na poziomie wiedzy jaką wynieśli ze swojej szkoły. Czym się najbardziej różnili? 

Pewnie najbardziej motywacją do działania. Młodzi Tatarzy mieli jednoznacznie wyraźną potrzebę ,,odbicia się’’ od nieporównywalnie trudniejszych warunków życia na Krymie niż nasza młodzież.

Młodzi Polacy i ich rówieśnicy z UE nie mają takich problemów. Dysponują wszystkim, co jest wystarczające do ,,UŻYCIA''  życia i mogą z tego zrobić dowolny użytek. (termin ,,UŻYCIE'' umieściłem  w cudzysłowie bo chciałem by kojarzył sie z terminem UŻYWKA. Podobnie jaw w refrenie starej piosenki: UŻYWAJMY, PÓKI CZAS...  W tym znaczeniu ,,używanie''  działa jak inne używki i bardzo łatwo uzależnia).

Punkt widzenia rzeczywistości edukacyjnej nauczyciela informatyki jest dość specyficzny. W żadnej innej dziedzinie edukacji nie odczuwa się tak bardzo namacalnie tempa następujących zmian, jak w dziedzinie zmian technologii informacyjnej, komunikacyjnej i medialnej.

Urządzenia techniczne związane z technologią cyfrową (komputery, tablety, smartfony, różne inne mobilne urządzenia) zmieniają się dosłownie z miesiąca na miesiąc. To jedna z dziedzin, w których kształcenie ustawiczne jest niezbędne. Już jutro, pojutrze będą inne urządzenia lub obecne staną się bardziej złożone i doskonałe. Szczęśliwie wszystkie one z powodów rynkowych będą oddane konsumentowi w taki sposób, aby były proste i intuicyjne w użyciu. Już nawet najmłodsze dzieci (które nie umieją jeszcze mówić i czytać) umieją w pełni wykorzystać te cyfrowe gadżety metodą – WEŹ i UŻYJ.

Tym samym archaizmem staje się uczenie się (nauczanie) obsługi tych urządzeń.  Kluczowym staje się natomiast problem w jakim celu urządzenia te zostaną wykorzystane. 

Kluczowymi w nauczaniu przedmiotów informatycznych  w szkole okazują się zagadnienia nie tyle poznawcze, co wychowawcze.

W starożytności rzymskiej, kiedy chciano zadowolić tłum, dawano im CHLEBA I IGRZYSK. To naprawdę działało. Obecnie (najczęściej) ,,chleba ci u nas dostatek’’, a igrzyska są w zasięgu ręki – często ostatnio w przyklejonym nieustannie do dłoni  smartfonie. 

Coś takiego w naturze ludzkiej jest, że tak to właśnie działa.

Z wielką radością patrzę na pozytywne elementy cyfryzacji edukacji. Optymizmem napawa  wdrażany obecnie  projekt darmowych cyfrowych podręczników. Bazuje on z założenia na otwartym narzędziu cyfrowym niezależnym od urządzeń oraz systemów i stwarza możliwości kreatywnego tworzenia tych podręczników na bieżąco oraz w wersji dostosowanej dla dowolnych warunków i potrzeb.

Z jeszcze większą radością patrzę na nauczycieli, którzy rozumieją konieczność wykorzystywania cyfrowych zasobów dla rozwoju ucznia, traktujące je jako środowisko współdziałania z uczniem, a nie tylko modny gadżet dodatkowy dla edukacji. Myślę, że w tej dziedzinie można się wiele nauczyć od grupy nauczycieli dzielących się w sieci swoimi działaniami oraz doświadczeniami. Gorąco polecam uwadze aktywność sieciowej grupy SUPERBELFRZY RP – Eduzmieniacze.   To zaczyna działać – na razie w bardzo małej grupie liderów.  

Z wielkim jednak niepokojem patrzę na uczniów. 

,,Chleba’’ najczęściej mają wystarczająco. ,, Igrzyska’’ dostępne są na wyciągnięcie ręki dzięki  internetowi, urządzeniom mobilnym i tym podobnych gadżetów. To wystarcza aby egzystować w bezmyślnym tłumie manipulowanym przez władzę. Obecnie wpadamy aż nazbyt często we władzę  agresywnego i komercyjnego wolnego rynku.  Dla niego każdy człowiek jest klientem sprowadzanym do PRZEDMIOTU rynku zbytu (jakby ktoś nie wiedział o co chodzi – najczęściej chodzi o pieniądze). 

Kiedy w 2005 roku odkryłem, że moi uczniowie najczęściej wykorzystują komputery i internet (dominacja urządzeń mobilnych to nowsza sprawa), próbowaliśmy uruchomić  z dyrektorem mojej szkoły (2007 r.) projekt e-KREATYWNI. Miał on na celu pokazanie uczniom,  w jaki sposób dostępne powszechnie narzędzia cyfrowe użyć do KREATYWNOŚCI, a nie tylko konsumpcji i zabawy.

 Od tego czasu minęło już kilka lat. Okazuje się, że sama wiedza, jak to wszystko wykorzystać dla kreatywności  nie wystarcza. Trzeba jeszcze tylko chcieć... Okazuje się, że w tym chceniu jest największy problem.  

Marcin Dybuk – obecny dyrektor Biura Marketingu i Reklamy Radia Gdańsk, w minionych latach przeprowadził serię świetnych i inspirujących zajęć dla młodzieży licealnej:  Pozytywni – Kreatywni. Wykorzystaliśmy nazwę tych warsztatów dla naszych projektów młodzieżowych, dodając do nich określenie ,,e-‘’ wskazujące na specyfikę naszego działania związaną z wykorzystywaniem nowych technologii: 

e-POZYTYWNI, e-KREATYWNI.  

Dodaliśmy do tego jeszcze e-SOLIDARNI nie tylko dlatego, że topos solidarności  ma polskie i gdańskie korzenie. Istotna jest obecnie ranga i siła mechanizmów społecznościowych sieci. 

 Stąd też nasze projekty sieciowe (między innymi: eyia.eu) obecnie firmujemy wartościami/celami określonymi terminami: e-KREATYWNI, e-POZYTYWNI oraz e-SOLIDARNI.

Kiedy jednak zderzamy się w praktyce z sytuacją,
gdy to E zamienia się na A to z bezsilności opadają ręce:  

aKRERATYWNI, aSOLIDARNI, aPOZYTYWNI.

(w języku polskim  prefiks ,, a’’ używany jest dla sformułowania zaprzeczenia, np. społeczny – aspołeczny).

Kiedy E zamienia się na A to wcale nie oznacza, że E przestaje działać. Te wszystkie e- narzędzia technologiczne ułatwiacze i przyspieszacze życia i działania są dalej wykorzystywane, czasami nawet bardziej intensywnie. Można je wykorzystywać bardzo przyjemnie dla CHLEBA I IGRZYSK, a przyjemne bardzo łatwo uzależnia.

Kiedy to E zamienia się w A, cała ta technologia przestaje być akceleratorem osobistego i społecznego rozwoju,
a staje się akceleratorem katastrofalnej na dłuższą metę destrukcji.

Obserwując sporą część swoich uczniów i generalnie pokolenia naszego społeczeństwa, chciałoby się zaśpiewać  refren jednego z naszych ogniskowych sztandarowych śpiewadełek autorstwa Andrzeja Poniedzielskiego:

Oj, nieładnie, człowieku, nieładnie,

Oj, nieładnie, człowieku, brzydko.

Ty się całe życie tylko bawisz i bawisz,

         Czasem sobie zmieniasz bawitko...

Komentarze   

0 # Dann 2017-08-12 06:16
of course like your website but you need to check the spelling on several of your
posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome where to download music: topdownloadmp3.nation2.com/... / tell the reality nevertheless I will certainly come
back again.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Lacy 2017-08-12 00:03
Asking questions are actually pleasant thing if you are not understanding something completely,
except this article offers good understanding even.

Take a look at my web site - buy music: topmp3download.page4.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Kimberley 2017-08-11 23:51
Thank you for another informative blog. Where else could I am getting that kind of info written in such an ideal manner?
I've a undertaking that I'm simply now working on, and I have been at the look
out for such info.

Visit my site ... download music websites: bestdownloadmp3music.jimdo.com /.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Alexandria 2017-08-11 21:00
I do trust all of the concepts you've offered for
your post. They're very convincing and can certainly
work. Still, the posts are too brief for starters.
Could you please extend them a little from subsequent time?

Thanks for the post.

My web-site :: download free music to computer: topdownloadmp3.thezenweb.com/. ../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Omar 2017-08-01 15:14
I am really enjoying the theme/design of your web
site. Do you ever run into any browser compatibility problems?

A small number of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great
in Safari. Do you have any recommendations to help
fix this problem?

Also visit my site - mp3fiesta: www.mp3fiesta.net
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Ladonna 2017-07-07 11:19
This is really attention-grabb ing, You are a very professional blogger.
I have joined your rss feed and look ahead to in quest of extra of your wonderful post.
Also, I have shared your website in my social networks

Here is my web site - ed sheeran videos: www.edsheeran.co.uk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Herbert 2017-04-16 00:05
I subscribed

Also visit my site - download music videos mp3: eduscan.net/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Leroy 2017-03-31 11:23
Good information. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon).
I have bookmarked it for later!

Stop by my web blog - tubidy music download: www.iomoio.net
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+1 # Adam 2014-07-01 17:12
Tak, to (niestety) prawda. Widziałem uczniów, którzy naprawde są aspołeczni. I widziałem takich, którzy wg nauczycieli aspołeczni, wcale tacy nie są - tylko nauczyciele nie chcą ich słuchac. To taki mały kamyk do artykułu. Szkoda jednak, że owe wyjątki tylko potwierdzają regułę.
Stary (> 40 lat) informatyk, który uczy się cały czas.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież