Włodzimierz Machnikowski

Włodzimierz Machnikowski

Jak się człowiek nagada na antenie, to pisanie nabiera właściwości terapeutycznych, pozwala poukładać myśli, nabrać dystansu, wyciszyć emocje...

Dokładnie 20 lat temu poznański biznesmen Bolesław Krzyżostoniak przywiózł do Gdańska drużynę piłkarską o nazwie Olimpia, której był właścicielem. Lechia od lat bezskutecznie walczyła o miejsce w ekstraklasie. W końcu zdecydowano się na import atrakcyjnego produktu.

pt, 30 października 2015

Mistrzowie mikrofonu - wspomnienie

W Radiu żyją głosy. Cała magia polega na tym, że człowieka , który mówi, musimy sobie wyobrazić. Chociaż tak naprawdę niczego nie musimy. Chodzi właśnie o to, żeby zamknąć oczy i dzięki temu widzieć wszystko. Widzieć i przeżyć.Do przeżywania niezbędne są emocje. Te wyzwalają sportowcy a my dziennikarze jesteśmy od tego, żeby niczego nie uronić, dodając ile można.

10 lat temu zmarł Andrzej Grubba - nasz najlepszy tenisista stołowy w historii . Urodzony w Brzeźnie Wielkim na Kociewiu, absolwent gdańskiej Trójki i Akademii Wychowania Fizycznego, zmarł w wieku 47 lat w swoim domu w Sopocie.

2 lipca świętujemy... Międzynarodowy Dzień Dziennikarza Sportowego jest obchodzony od 21 lat, a ustanowiony został w 1924 roku podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu w związku z powołaniem do życia Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej. Dziś najgłośniej jest o Tomaszu Zimochu, także dlatego, że to jeden z najgłośniejszych jeśli chodzi o poziom decybeli dziennikarzy operujących żywym słowem.

Adam Korol został ministrem sportu. Super facet, sympatyczny, kompetentny i pracowity. Do tego mistrz olimpijski i mistrz świata. W osadzie był "szlakowym" , czyli to on wyznaczał rytm pracy. Po skończeniu kariery został wicedyrektorem szkoły i wykładowcą akademickim. W życiorysie nie ma grama brudu. Od polityki starał się trzymać z daleka. Idealny gość na poprawienie wizerunku zszarganego cwaniactwem, cynizmem i arogancją. Super strzał pani premier Kopacz.

śr, 03 czerwca 2015

Blatter mówi "pas"

Tylko cztery dni trwała piąta kadencja prezydenta FIFA - Seppa Blattera. Ojciec chrzestny światowej federacji podał się we wtorek do dymisji. Co takiego zdarzyło się od piątku, kiedy to w Zurychu Szwajcar wygrał wybory, wie tylko FBI, która od blisko trzech lat rozpracowuje FIFA, amerykański Departament Stanu, który jest na bieżąco informowany oraz szwajcarska prokuratura, która podobno otrzymała kolejne dowody na korupcję najwyższych urzędników światowej federacji.

Dawno tak nie było... Trenerski nabór w pomorskich klubach był naprawdę imponujący. Lista nazwisk jest długa. Anastasi, Micelli, Brzęczek, Tetelewski Lista sukcesów  adekwatna - trzy tytuły wicemistrzowskie oraz na przykład zwycięstwo nad mistrzem Polski na PGE Arenie na oczach ponad 36 tysięcy kibiców. Anastasiego wymyślił sobie Kazimierz Wierzbicki, który dobrze czuje się w towarzystwie znanych ludzi. Włoch poza jakością konceptu i pracy dołożył urok osobisty, który ma wartość marketingową nie mniejszą niż wynik sportowy.

Zmarł Bohdan Tomaszewski. Miałem zaszczyt poznać Go w Sopocie przy okazji turniejów, które wygrywał m.in. 18-letni Rafael Nadal. To było przed jedenastu laty. Każdego roku w związku z bieżącymi wydarzeniami nestor polskich dziennikarzy, postać i głos iście pomnikowe, snuł przypowieści o tenisie. To nie były relacje i komentarze, tylko radiowy teatr. Dykcja nie do podrobienia, spółgłoska "r", która w jego ustach nie wibrowała i śpiewna intonacja, która ze zwykłej relacji czyniła epos.

wt, 03 lutego 2015

Epidemia Kataru

Katar jest wszechobecny. Zdobył wicemistrzostwo świata w piłce ręcznej, chociaż w kraju ropą i dobrobytem płynącym ten sport uprawiany jest na poziomie naszych sks-ów. Klasowych piłkarzy nożnych jeszcze nie ma, ale do lokalnego mundialu zostało jeszcze trochę czasu i z transferami nie ma pośpiechu. Ekspansji kataru doświadczyłem osobiście, bo zamiast ślizgać się po stokach kompleksu narciarskiego Val di Fassa, patrzę na Dolomity przez okno. Przy moim koledze Piotrku Mirowiczu i jego azjatyckich podbojach szczęśliwie i tak jestem mały Kazio. Ale miało być o Katarze z dużej litery...

Wkrótce skończy 33 lata i właśnie przeżywa renesans sportowej kariery. Strzelił gola mistrzom świata i stał się ważną postacią reprezentacji Polski. Sebastiana Milę poznałem przed 16 laty, kiedy został wicemistrzem Europy...


Strona 1 of 5